Hnutí (subkultura) makerů, patří k současným komunitním hnutím. Samotní makeři [mejkři] (cz: tvůrci) jsou lidé, jejichž vášní je něco tvořit, v užším pojetí tvořit nějakou fyzickou věc za užití moderních technologií. Obyčejně se jedná o projekty v oblasti elektroniky, 3D-tisku či robotiky propojené s dalšími druhy kreativní a umělecké činnosti (hudba, výtvarná tvorba, design, architektura, ruční tvorba …) a většinou i s komunikacemi (bezdrátové spoje, GPS, internet). Často jsou makeři orientováni i na sdílení (sharing) svých nápadů celé komunitě. Sdílí své know-how a všechny případné zdroje formou opensource; např. na komunitním makerském webu Instructables. K realizaci svých projektů používají otevřeného hardware (open source hardware) a software.
V anglicky mluvícím světě má mezi makery významné místo časopis Make: (O’Reilly) a celá komunita kolem open source hardware, zejména však kolem vývojové platformy Arduino. Další komunita makerů se probouzí kolem levného, pro vzdělávání IT určeného, miniaturního počítače Raspberry Pi (ten zatím není opensource hardwarem). Celá komunita makerů není specificky organizována a není tedy úplně přesně možné určit její hranice a tedy ani počet makerů.
Existuje i několik firem, které se zabývají vývojem a následným prodejem nástrojů a modulů, které makeři mohou užít ve svých projektech. Významné místo mezi nimi hraje firmaů /které prodávají, ale které jsou sehnatelné i jinde/. Přičemž jejich návody, tutoriály a kódy jsou uvolněny jako open source. Zajímavostí Adafruitu může být i to, že zakladatelkou je žena, MIT elektro-inženýrka, Limor „ladyada“ Fried. Podobně jako Adafruit působí i firma Spark Fun, z českých firem stojí za zmínku HW Kitchen a CzechDuino.
Hnutí makerů vychází z hnutí DIY (Do It Yourself/udělej si sám) a i proto si makery v českém prostředí můžeme zaměnit s domácími kutily či bastlýři (těmi lidmi s pájkou a kapsou plnou elektronických součástek). Nicméně, makeři většinou nejsou zběhlí ve všech tajích elektroniky a elektrotechniky, nerozumí tomu co se píše v časopise „Amatérské Radio“ tak jako bastlýři, jen elektroniku ve svých projektech hojně využívají. Makeři nejsou však ani kutilové sledující pravidelně Receptář. Nicméně i kutil i bastlýř může být makerem a maker kutilem a bastlýřem, hranice ani přesná definice neexistuje pro žádnou z těchto skupin tvořivých lidí a bylo by spíše předmětem nějaké sociologické studie. Pro nejlepší pochopení této subkultury je nejlepší se k ní prostě připojit – v prvních krocích vám mohou pomoci právě tyto stránky.
Chcete-li získat obrázek o hnutí makerů, podívejte se jak o něm promluvil Dale Dougherty (editor magazínu MAKE) ve svém příspěvku We are makers (Jsme tvůrci/makeři), na jednom TEDu v r.2011:
A v následujícím dokumentu můžete sledovat jak celý projekt této vývojové platformy začal: