ESP8266 a použití v praxi

V minulém článku jsem popsal připojení ESP8266 (dále už jen ESP) k počítači přes USB převodník a nahrání kódu z Arduino IDE. Dnes si ukážeme jak ESP používat v praxi.

Serial

Sériová linka na RX a TX pinech ESP funguje na rychlosti 115200 baudů. Můžete však díky knihovně SoftwareSerial tuto linku emulovat i na jiných pinech.

PWM

ESP modul podporuje PWM na pinech 12,13 a 15. V Arduino IDE tak můžete rychle vyzkoušet připojením LEDky na jeden z těchto pinů a nahráním Fade examplu (nezapoměnte změnit příslušné číslo pinu v kódu).

Analogový vstup

Analogových vstupů (tedy digitálních vstupů s AD převodníkem) není na ESP mnoho. Tedy konkrétně je jeden. Je jak známe i z Arduina desetibitový (hodnoty 0-1023) ale pouze pro maximální napětí 1V. Pro zjištění hodnoty na vstupu použijte:

analogRead(A0)

Dá se však ale použít i v režimu zjištění napájecího napětí (do 3.3V) do kterého ho přepnete následovným příkazem:

ADC_MODE(ADC_VCC);

A napájecí napětí v milivoltech pak získáte příkazem:

ESP.getVcc()

 

WiFi manager

Opravdovou třešínkou na dortu je knihovna WiFi manager. Její vlastnosti zde popisovat nebudu, jelikož si to můžete přečíst na vlastním GitHubu, který má perfektní dokumentaci.

MQTT klient

Tato knihovna není výsadou pouze ESP, ale rozchodíte jí na jakémkoliv Arduinu. Bude se však hodit, pokud chcete podle následujícího článku zprovoznit teplotní čidlo.

  1. Komáři se ženili aneb něco o MQTT
  2. Instalace MQTT brokeru Mosquitto na Raspi a FreeBSD
  3. Komár (mosquitto) na Raspi
  4. ESP8266 a Arduino IDE
  5. ESP8266 a použití v praxi
  6. ESP8266 jako teplotní čidlo
  7. ESP8266 jako IoT display

Autor: owar

I am student of Applied informatics. My hobbies are electronics (Arduino and ESP8266 mostly), nature, food and photography. Search
Příspěvek byl publikován v rubrice Arduino se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.