Kniha programování AVR v jazyce C

Screen Shot 2014-01-20 at 20.16.19 Na serveru  Svět Elektroniky vycházela v roce 2012 pěkná serie článků s názvem Programujeme AVR v Jazyku C.
Slovenský autor Onřej Závodský se rozhodl celou sérii koncem roku uvolnit jako elektronickou knihu.
Odhlédneme-li od faktu stáří popisovaných nástrojů – kniha popisuje nástroje založené na AVR Studio 4, přičemž současné je Atmel Studio 6 – můžeme se dozvědět hodně zajímavého o detailech fungování AVR procesorů (8bitové procesory firmy Atmel, mnohé desky Arduino užívají nějaký AVR) v jazyce, který může být některým čtenářům přeci jen bližší než angličtina, tedy ve slovenčtině. Kniha předpokládá znalost jazyka C, nicméně nám autor v úvodu zopakuje práci s binárními daty, zasvětí nás do struktury procesorů AVR, ukáže funkci jednotlivých registrů, naučí nás pracovat s jednotlivými I/O piny, poodhalí přerušení, čítače a časovače, docela podrobně vysvětlí PWM a jednotlivé I/O obvody (AD převodník, UART, SPI, I2C) a závěrem ukáže jak naše MCU v různých módech uspat.

Uvedené znalosti se hodí i makerům, kteří používají Arduino spolu s makry jazyka C nazývanými Wiring, jelikož ve svých programech mohou téměž bez úprav užít právě uvedené funkce a programovat arduino na nižší úrovni. Takové zásahy jsou nutné, programujete-li specielní aplikace vyžadující rychlejší přístup k nízkourovňovým vlastnostem procesoru, které makra a knihovní funkce Wiringu buď obcházejí, nebo k nim přímý přístup vůbec neumožňují. Mnohé takové příklady jsou publikovánz i na Arduino Playground a to bez hlubšího vysvětlení, no a právě uvedená kniha takovým věcem pomůže porozumět. Určitě by si knihu měl přečíst i každý, kdo chce pro Arduino psát (či upravovat) Arduino knihovny.

Odkaz na stažení knihy naleznete zde (Programujeme AVR v jazyku C)

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.